2009 m. birželio 2 d., antradienis

Internetinių servisų apžvalga. Jų vaidmuo “eGyvenime”.

Šį kartą šiek tiek iš IT srities. Kadangi pati studijuoju verslo informatiką, tai su visais šiais IT dalykėliais susiduriu kasdieną. Net ne aš viena, o visi žmonės, kurie naudojasi internetu. Šiais laikais internetas taip įaugęs į kiekvieno žmogaus gyvenimą, kad daugelis be jo neįsivaizduoja nė dienos. Kiekvieną dieną žmonės naudojasi daugybę internetinių servisų, tokių kaip : elektroninis paštas, nuotolinis prisijungimas (telnet), failų keitimasis (FTP), web’u (www) ir kitais, kurie padeda komunikuoti ir keistis informacija tarpusavyje. Taigi, čia trumpos ištraukos iš mano referato apie interneto teikiamas paslaugas, kuriomis mes naudojamės kasdieną. Visa tai yra vienas ir tas pats, gerasis mūsų draugas internetas, kuris sudarytas iš daugybės paslaugų, kurias visi ir vadina - INTERNETAS. Taigi, kokios tos paslaugos, galbūt bus įdomu ir Jums ;]
 • Elektroninis paštas - viena plačiausiai naudojamų interneto paslaugų. Tai globalinė sistema, galinti nusiųsti laišką į bet kurį pasaulio kompiuterių tinklo tašką per keliasdešimt sekundžių. Greitas, nebrangus, asinchroninis ryšys. Ši paslauga tapo labai populiari, nes žmonės gali siųsti ir skaityti pranešimus tada, kada jiems patogu, nekordinuodami savo veiksmų su kitais. Elektroninio laiško žinutėmis gali būti perduodami įvairaus tipo duomenys, tokie kaip HTML formatuotas tekstas, multimedia (paveikslėliai, garso ir vaizdo informacija), hypernuorodos ir pan.
 • Telnet (nuotolinis prisijungimas, remote login) - tai paslauga, leidžianti naudoti nutolusio kompiuterio resursus. Galima prisijungti ne tik prie kompiuterio tame pačiame kambaryje ar pastate, bet ir prie kompiuterio, esančio kitame pasaulio krašte. Prisijungus prie kompiuterio galima peržiūrėti jame esančią informaciją.
 • FTP (failų keitimosi protokolas, File Transfer Protocol) - failų persiuntimo iš vienos stoties į kitą protokolas, sukurtas 1971 m., kai dar nebuvo TCP ir IP, bet šiek tiek modifikuotas bei papildytas naudojamas ir dabar. FTP perduoda failus tarp lokalios ir nutolusios failų sistemos. Paprastai vartotojas turi prieigą prie nutolusios sistemos resursų. Įvedęs savo identifikatorių ir slaptažodį vartotojas gali persiųsti failus iš vienos sistemos į kitą.
 • WWW – (žiniatinklis, WEBas, World Wide Web) – interneto dalis, resursai, kuriuos internete galima pasiekti naudojant URL (Vieningus Resursų Identifikatorius). Dėl savo naudojimo platumo jis dabar yra neretai supainiojamas su visu internetu apskritai, tačiau tai yra tik interneto poaibis. 1989m. pradėtas naudoti populiariausias interneto taikomasis procesas – WWW. HTML, HTTP, Web serveris ir Web naršyklė – keturios pagrindinės WWW funkcinės komponentės. Įkūrėjas – Timas Bernersas Lee. Web imponuoja vartotojams, nes tai yra paslaugos pagal užklausą, t.y. vartotojai gauna tai, ko nori, ir tada, kada nori. Šiandien sunku įsivaizduoti, kad 1993 m. veikė tik 50 web serverių. Šiuo metu Žiniatinklis (WWW)n tampa populiariausia interneto informacijos paslauga. Populiarumo priežastis paprasta: čia vadinamuose tinklalapiuose pateikiami įvairialypiai elektroniniai dokumentai (tekstinė, grafinė, garsinė, vaizdinė ir kt. informacija), tarpusavyje susieti nuorodomis, leidžiančiomis sparčiai ir patogiai „vartyti“ šiuos puslapius.
 • IRC arba Internet Relay Chat - ryšio protokolas ir interneto paslauga, skirti gyvai bendrauti internete (operatyviai apsikeisti trumpomis tekstinėmis žinutėmis). Pokalbų retranslaivimas internete IRC (pokalbis internete realiuoju laiku)- tai pokalbių su keliais pašnekovais iš karto sistema. IRC protokolas buvo sukurtas 1988 m. Suomijoje, kai Oulu Universiteto studentas Jarkko „WiZ“ Oikarinen, bandė perkelti geriausių BBS sistemų galimybes į Internetą. Manau, daugelis pamena MIRC'o laikus, kai čatindavome sėdėdami kanaluose, pvz bare ar bardake :) Nors, dabar IRC jau pamažu pamirštamas ir jį keičia, gal net galima sakyti pakeitė, skypas, messengeris.
 • USENET - yra viena seniausių interneto tarnybų – anksčiau už ją atsirado tikriausiai tik elektroninis paštas. Pradžioje naudota tik kaip diskusijų forumas, ji ilgainiui virto gigantiška dvejetainių failų saugykla ir mainų vieta, nors diskusijos, ypač techninės ir politinės, niekur neišnyko. Dabai tai naujienų, diskusijų bei elektroninių konferencijų paslauga internete.
 • TWITTER'is - nauja interneto teikiama paslauga ypatingai išpopuliarėjusi paskutinį pusmetį. Tai ala naujoji SMS. Jūs galite siuntinėti trumpas, 140 simbolių žinutes, kurios talpinamos į Jūsų profilį. Iš esmės tai yra periodiškas ir nuolatinis atsakymų į klausimą “Ką dabar veiki?” rašymas, šiek tiek primenantis IM bendravimą ir IRC kanalus - bent jau tuos, į kuriuos renkamasi bendrauti, o ne siųstis muziką. Taigi, trumpai tariant TWITTER’is yra Tavo daugybė atsakymų “Ką veiki?”, kurie vis atnaujinami ir talpinami Tavo profilyje. Savotiškai idomi paslauga, kuri jau tapo naujuoju brandu. Paskutinį pusmetį populiarumu pralenkė net facebook.com ar myspace.com.
 • „Google Drive“ paslauga, suteikianti galimybę vartotojams internete naudotis neribotos talpos asmeniniu kietuoju disku, yra pats geidžiamiausias „Google“ produktas, teigia „TGDaily.com“. Kai ji debiutuos, „Gdrive“ veikiausiai iš esmės pakeis naudojimosi kompiuteriais įpročius ir padės „Google“ nuversti nuo sosto iki šiol mūsų kompiuteriuose karaliaujančius „Windows“. Naujoji „Google“ paslauga „Gdrive“, siūlanti perkelti į internetą savo kompiuterio kietojo disko turinį, įkrauti OS bei taikomąsias programas, veikiausiai taptų vienu reikšmingiausių IT pasaulio įvykių. Ženklų, kad ji gali būti pristatyta jau šiais metais, vis daugėja. Tačiau lazda turi du galus. Jei bus taip, kaip Google ir prognozuoja, leis naudotis neriboto dydžio ištekliais, jau po poros dienų milijonai žmonių užkims beveik visų serverių laisvą vietą., O naujus, laisvus, pastatyti kainuoja. Taigi, mano manymu, šios naujovės ateitis pakolkas miglota.
 • Microsoft LIVE. Microsoft gerokai pasistengė ir pasiūlė visai įdomių programų rinkinį internete - Live. Panašių programų rinkinį turėjo ir anksčiau, tačiau jis buvo gan ribotas. Live šiek tiek panašu į socialinį tinklą – kuo daugiau draugų ir pažystamų naudojasi, tuo daugiau galimybių ir funkcijų galima išnaudoti.
  “Live” tarnybos bei programos:
  “Windows Live Photo Gallery” - programa tvarkyti nuotraukoms, sukelti jas į internetą (”Picasa” analogas, tačiau pastaroji populiaresnė)
  “Windows Live Messenger” - puiki pokalbių programa, tačiau “Skype” ją nukonkuravo.
  “Windows Live Writer” – internetinis blog’as. Netaiso lietuvių kalbos.
  “Windows Live Family Safety” - programa (tarnyba) skirta apsaugoti vaikučius nuo XXX tinklapių lankymo.Taip pat galima stebėti, interneto lankymo istoriją.
  “Windows Live Spaces“ - tinklaraščių talpinimo tarnyba. Graži, lengvai tvarkoma ir suprantama, tačiau kiek labiau skirta mažesniam pasauliui - idealu informuoti šeimą ir draugus, kas vyksta pas tave.
  “Windows Live SkyDrive” - failų talpinimo tarnyba. Šiuo metu galima patalpinti iki 25GB failų. Privalumai - geras greitis, failus galima apsaugoti slaptažodžiu, sukurti viešus ir privačius katalogus, galimybė suteikti tiesioginę nuorodą failui, . Trūkumas - negalima įkelti daug failų vienu metu, t.y. reikia kelti po vieną. Galima būtų pavadinti Flash atmintinių konkurentų. Reikiamą informacija susimeti į savo talpyklą ir jei reikia kokio nors failo prezentacijai, darbui ar galiausiai nori parodyti nuotrauką draugui, prisijungi iš bet kokio kompiuterio ir patenkinta į savo failų saugyklą.
  “Windows Live Events” - tarnyba skirta planuoti-organizuoti-informuoti apie jūsų planuojamą renginį. Galima diskutuoti, įkelti nuotraukas, matyti, kas dalyvaus, kas ne - kažkas panašaus kaip “Facebook“.
  “Windows Live for Mobile” - puiki tarnyba Jūsų mobiliajam telefonui, tik blogiausia, kad kol kas ja pilnai negalima naudotis Lietuvoje (nepalaiko Lietuvos operatorių).
  “Windows Live Calendar” - Tiesiog geras kalendorius. Nemokamai sinchronizuojamas su Microsoft Office.
  “Windows Live Groups” – Galimybė kurti grupes. Suteikiama iki 5 GB failams.
  “Windows Live Hotmail” – Elektroninis paštas. Galima sukurti kelis accountus (pavyzdžiui vieną oficialų, o kitą namas) ir juos lengvai perjunginėti. Patogus naudotis ir greitas.
  “Microsoft Office Live Workspace” - tarnyba, kurioje galima laikyt ir dalintis su kitais žmonėmis savo dokumentais. Vienu metu galima sukelti daug ir įvairių dokumentų.
Šiais laikais internetas ir naudojimasis juo yra daugelio mūsų įprastinio gyvenimo dalis. Kiekvieną dieną milijardai žmonių naudojasi internetiniais servisais ir jų pagalba atlieka daugybę užduočių. Internetas ir jo teikiamos paslaugos (servisai) suteikia galimybę siųsti laiškus vieni kitiems, keistis turima informacija ir visaip kitaip komunikuoti tarpusavyje. Šiais laikais gyvenimas be interneto ir jo teikiamų paslaugų jau nebeįsivaizduojamas. Ne tik kasdienis žmonių gyvenimas, bet ir pramonė, bankų, didelių įmonių veikla irk t. paremta internetu ir galimybe juo keistis informacija. Globaliniai kompiuterių tinklai jau vaidina nemenką vaidmenį pasaulio prekių ir paslaugų rinkose, ir ateityje tas vaidmuo ne tik ne mažės, bet didės stulbinančiu greičiu. Plečiantis techninėms galimybėms, informacijos perdavimo greitis kils, ir kartu kils perduodamo vaizdo ir garso kokybė, taigi didės reklaminės medžiagos įtaigumas, kas tik dar labiau paskatins Interneto tinklo ir jo teikiamų paslaugų panaudojimą prekybos ir ne tik tikslams. Galbūt tai sukels ir daug problemų, tačiau globalinių kompiuterių tinkų privalumai nustelbia jų trūkumus.

0 komentarai (-ų):

 

©2009ILLUSION BLOG | by TNB